Blog


vytváranie obsahu s chat gpt

Ako efektívne využívať Chat GPT pri tvorbe obsahu?

Od svojho spustenia v novembri 2022 prilákal Chat GPT veľké množstvo ľudí. Niektorí boli len zvedaví na to, ako funguje, iní ho začali pravidelne využívať pri svojej práci. A síce je umelá inteligencia ešte len na začiatku, už teraz predstavuje skvelého pomocníka, ktorého sa rozhodne oplatí poznať. Chceli by ste si uľahčiť niektoré pracovné procesy využitím Chat GPT? Máme pre vás tipy, ako na to.

Čo je ChatGPT?

Chat GPT by sme mohli v jednoduchosti označiť ako umelú inteligenciu. Presnejšie však ide o výkonný jazykový model, ktorý vytvorila spoločnosť OpenAI. Vycvičený bol na miliónoch textových dát, čiže na článkoch, knihách a webových stránkach. Vďaka tomu dokáže poskytovať potrebné odpovede.

Pri Chat GPT je dôležité povedať, že jeho aktuálna verzia pracuje len s dátami do roku 2021. Novšie údaje nepozná. Pri spracovávaní aktualít alebo správ vám preto príliš nepomôže.

Chat GPT využíva technológiu s názvom generatívne preberanie tém, ktoré je známe pod skratkou GPT. To mu umožňuje generovať a spracovávať viaceré typy textov – od blogov až po popisy produktov na web.

Zaujímavosťou je, že Chat GPT funguje na základe pravdepodobnosti, od čoho je odvodené aj označenie “pravdepodobnostný model”. To v praxi znamená, že všetky odpovede, ktoré vám poskytne, zostavuje tak, že odhaduje, čo by mohlo nasledovať ďalej. Program teda nijakým spôsobom nepremýšľa.

Verzie Chat GPT

Chat GPT prechádza pravidelne rôznymi aktualizáciami, vďaka čomu sú jeho odpovede čoraz presnejšie a lepšie. Aktuálne sú k dispozícii dve verzie, a to Chat GPT 3.5 a Chat GPT 4. Rozdielov medzi týmito verziami je viac. Nižšie si o nich povieme všetky potrebné detaily.

Chat GPT 3.5

ChatGPT 3.5, spolu s predchádzajúcim ChatGPT 3, priniesol viacero noviniek. Na rozdiel od starších verzií je plynulejší a rýchlejší. Nehovoriac o tom, že text, ktorý spracuje, vyzerá oveľa prirodzenejšie.

K základným funkciám ChatGPT-3 a 3.5 sa radia:

  • jazykový preklad,
  • sumarizácia,
  • odpovedanie na otázky.

Problémom verzií ChatGPT 3 a 3.5 je to, že často poskytujú nezmyselné alebo nepoužiteľné odpovede, a to v akomkoľvek jazyku.

Chat GPT 4

Najnovšia verzia ChatGPT-4 je aktuálne len pre tých, ktorí si platia predplatné Plus. Ide o najvyspelejší model chatbota, ktorý svojím výkonom a výsledkami prekvapí snáď každého. V porovnaní s verziou 3.5 dostupnou úplne bezplatne, dokáže vytvárať prirodzene vyzerajúce texty bez zbytočných chýb.

ChatGPT-4 môžete používať na tie isté úkony ako verziu 3.5, čiže na preklady, sumarizáciu a odpovedanie na otázky. Plus, dostupný je aj na písanie esejí, článkov alebo hudobných textov.

Výhodou verzie 4 je ďalej to, že má zvýšenú spoľahlivosť a kreativitu. Dokonca, dokáže spracovávať aj podrobnejšie pokyny, ktorým by slabšie modely nemuseli rozumieť.

Mínusom GPT 4 je zatiaľ len to, že je výrazne pomalší, ako napríklad GPT 3.5 alebo 3.

Cena Chat GPT

Ak si chcete vyskúšať verziu GPT 4, musíte si zaobstarať predplatné s názvom Plus. Jeho cena je 20 dolárov mesačne. Po zaplatení je proces práce rovnaký. Jediným rozdielom sú lepšie a presnejšie výsledky.

cena chat gpt

Na čo všetko sa dá v rámci tvorby obsahu ChatGPT použiť?

ChatGPT môžete v rámci obsahu využiť na rôzne pracovné úlohy, ako napríklad na:

  • preklady textov,
  • písanie článkov,
  • písanie produktových alebo reklamných textov,
  • sumarizáciu informácií,
  • vysvetlenie vecí,
  • získanie praktických tipov a rád na písanie.

V rámci toho, čo Chat GPT môže a dokáže, je potrebné vedieť aj to, čo nesmie a nevie. Do tejto kategórie sa radí napríklad poskytovanie odpovedí na otázky, ktoré by mohli byť v rozpore so zákonmi. Ďalej sa GPT nemôže vyjadrovať k neetickým, nevhodným alebo kontroverzným témam.

ChatGPT-3 či 4 nedokáže poskytnúť odpovede ani na príliš komplikované, náročné alebo špecifické otázky, ktoré si vyžadujú premýšľanie. Môže ísť napríklad o otázky spojené s politikou, vierou, náboženstvom a podobne.

A nakoniec netreba zabúdať ani na to, že ChatGPT je obmedzený aj časovo. Pracuje totižto len s informáciami do roku 2021, kedy bol ukončený jeho tréning.

Ako využívať Chat GPT pri tvorbe obsahu?

ChatGPT je skvelým pomocníkom pri tvorbe webu. Novinárov či copywriterov zatiaľ nahradiť nedokáže, no vie im poskytnúť rôzne informácie alebo inšpiráciu. Práca s týmto nástrojom nie je náročná. Na začiatku však s veľkou pravdepodobnosťou budete potrebovať poradiť. Ak neviete, čo urobiť ako prvé, využite naše tipy.

  • Otázky alebo úlohy formulujte vždy jasne – nejasné otázky alebo úlohy budú viesť k nepresným odpovediam, pretože systém nevie rozmýšľať a čítať medzi riadkami. Otázky preto vždy formulujte konkrétne a nepoužívajte v rámci nich žiadne metafory či slovné hračky.
  • Nástroju poskytnite dostatok informácií – platí, že čím viac informácií umelej inteligencii poskytnete, tým lepšie výsledky dostanete. Pamätajte však, že údaje musia byť relevantné. V inom prípade by ste mohli dostať nesprávnu odpoveď.
  • Otázku skúste formulovať inak – nedostali ste správnu odpoveď? Jednoducho svoju otázku naformulujte inak. Vyskúšajte ju napísať tak, aby bola presnejšia a obsahovala viac informácií.
  • Pýtajte sa ďalej – po tom, ako vám nástroj spracuje nejaký text, sa ho nebojte pýtať ďalej. ChatGPT dokáže nadväzovať na predchádzajúcu komunikáciu, preto mu nerobí problém nájsť ďalšie detaily o vašej téme.
  • Informácie si skontrolujte – Chat GPT nemusí poskytnúť vždy presné a správne informácie. To je dôvod, prečo by ste si ich mali vždy overiť z aspoň jedného dôveryhodného zdroja. Vyhnete sa tak zavádzaniu čitateľov a rozširovaniu nepravdivých údajov.
  • Na ChatGPT sa nespoliehajte na sto percent – Chat GPT je výborným pomocníkom, ktorý vie zjednodušiť proces tvorby obsahu, no nikdy by ste sa naň nemali spoliehať na sto percent. Texty, ktoré produkuje nie sú perfektné a musíte ich opravovať. Nehovoriac o nepresných informáciách a chybách.

chat gpt pri tvorbe obsahu

Kde všade sa dá využiť Chat GPT?

Keď sa rozhodnete, že budete ChatGPT využívať pri tvorbe obsahu, s veľkou pravdepodobnosťou si rozkliknete jeho oficiálnu webovú stránku. A síce ide o jednu z možností, ako na to, nemusíte zostať len pri nej. K ďalším spôsobom využitia sa radia:

GPT Playground

GTP Playground od spoločnosti OpenAI môže na prvý pohľad vyzerať veľmi podobne ako klasický nástroj GPT. V skutočnosti je však medzi nimi viacero rozdielov. Tým hlavným je skutočnosť, že Playground je určený na interaktívne experimentovanie, pričom úlohou GPT je generovanie textu.

Na základe týchto odlišností je jasné, že klasický GPT je vhodný skôr pre tých, ktorí potrebujú tvoriť obsah. To znamená pre novinárov, redaktorov, copywriterov alebo social media špecialistov. Na druhej strane, Playground je ideálny pre vývojárov a dizajnérov.

chat gpt pri tvorbe obsahu

Google Sheets

ChatGPT sa dá prepojiť aj s Google Sheets. Slúži na to add-on pre Chrome s názvom GPT for Sheets. Ten môžete využiť na zadávanie úloh umelej inteligencii prostredníctvom textov v bunkách. Odpoveď sa vygeneruje priamo do tabuliek, čím šetríte čas aj energiu.

Prehliadač

Prostredníctvom rozšírenia Chat GPT for Google môžete umelú inteligenciu integrovať aj do prehliadača. Vďaka tomu sa vám vo vyhľadávači zobrazia nielen výsledky, ale aj konkrétna odpoveď na nejakú otázku alebo tému.

 nextlevel@monkeymedia.sk  

   +421 910 954 999

© MONKEYMEDIA 2022


 nextlevel@monkeymedia.sk      +421 910 954 999 © MONKEYMEDIA 2022
0:00
0:00