Blog


web zdarma

Ako vytvoriť nový web zdarma? A oplatí sa to?

Web zdarma je lákavým riešením, nad ktorým rozmýšľajú mnohí. Dôvodom je často skutočnosť, že náklady na tvorbu a správu stránky nie sú vždy najnižšie. Bezplatná alternatíva preto vyzerá ako výborné rozhodnutie, ktoré pomôže ušetriť desiatky až stovky eur. Je však skutočne tak výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá?

Tvorba webu zdarma

Ak vám nezáleží na originálnom dizajne a špeciálnych funkciách, web si dnes môžete v priebehu niekoľkých hodín vyskladať aj sami. K dispozícii je veľa šablón, ktoré stačí upraviť podľa svojich potrieb, zaplniť textom a máte hotovo.

Treba však povedať, že takto vytvorené weby často nespĺňajú množstvo kritérií, ako napríklad optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO) alebo responzívnosť, čiže prispôsobenie rôznym veľkostiam obrazoviek. Prezeranie stránky tak môže byť namáhavé. Nehovoriac o tom, že potenciálny zákazník alebo klient sa k nej nemusí dostať, pretože ju Google nebude vôbec zobrazovať.

V prípade, že ste ochotní toto riziko podstúpiť a chcete web zdarma, stačí sa držať nasledujúceho postupu:

1. Vyberte si bezplatnú platformu

Ako prvé si budete musieť vybrať platformu určenú na tvorbu web stránok. V súčasnosti nájdete na internete rovno niekoľko možností, ktoré okrem toho, že sú bezplatné, potešia aj ľahkým používaním.

Najpopulárnejšou alternatívou je rozhodne WordPress. Ten využívajú nielen vlastníci bezplatných webov, ale aj tí, ktorí si za ne platia. Umožňuje jednoducho upravovať dizajn stránky a plniť ju obsahom, vďaka čomu ide o výbornú voľbu aj pre začiatočníkov.

WordPress taktiež podporuje stovky bezplatných šablón. Mnohé z nich sú pritom pekné a zaujímavé, takže si určite prídete na svoje. Ich menšou nevýhodou je len to, že tie najkrajšie a najpopulárnejšie využívajú aj ďalšie weby. Odlíšiť sa od nich bude preto veľmi náročné.

Okrem WordPressu sú k dispozícii aj ďalšie redakčné systémy. K obľúbeným sa radia Wix či dokonca samotný Google s jeho Google Sites.

web zdarma

2. Zaobstarajte si bezplatný hosting

Mnohé systémy, ako napríklad WordPress, poskytujú bezplatný hosting. V prípade, že sa pre ne rozhodnete, máte o starosť menej. Na druhej strane, keď si zvolíte systém bez hostingu, budete ho musieť riešiť dodatočne.

Bezplatný hosting majú v súčasnosti v ponuke viaceré spoločnosti. Počítajte však s obmedzeniami vo forme minimálnej alebo žiadnej podpory, limitovaného priestoru na ukladanie dát, pomalým načítaním webu a podobne.

3. Nezabudnite na doménu

Ak chcete jednoduchú doménu, ktorú zákazníci či klienti ľahko vyhľadajú, budete si za ňu musieť zaplatiť. Bezplatné riešenia totižto často obsahujú rôzne dodatky. Napríklad, webovým stránkam vytvoreným na Google začínajú domény takto: https://sites.google.com/. Wix zas v doméne uvádza “wixsite.com”.

4. Zamerajte sa na obsah

Po tom, ako si vyberiete systém, šablónu, hosting a doménu, môžete prejsť na ďalší krok. Tým je spracovanieobsahu. Ak ani za ten nechcete platiť, budete si ho musieť vytvoriť sami.

Pred písaním článkov alebo textov podstránok si spravte menšiu analýzu kľúčových slov. Zistite, aké slová vyhľadávajú ľudia v spojitosti s vašou oblasťou najčastejšie a v textoch ich použite. Takýmto spôsobom obsah optimalizujete, čo vám pomôže umiestniť sa vo vyhľadávaní na lepších pozíciách.

5. Posledné detaily

Proces tvorby webu zakončite dôkladnou kontrolou. Prečítajte si všetky texty a zistite, či sa obrázky, videá a ďalšie prvky zobrazujú správne. Prípadné chyby a nedokonalosti upravte a máte hotovo.

web zdarma

Web zdarma a riziká, ktoré sa s ním spájajú

Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre web zdarma, sa uistite, že poznáte všetky riziká, ktoré sa s ním spájajú. K tým najväčším sa radia:

Pomalé načítanie stránky

Rýchlosť webu je jedným z kľúčových prvkov, ktorý má dopad na jeho úspešnosť. Najnovšie štatistiky ukazujú, že miera okamžitých odchodov sa zvyšuje až na 90 % v prípade, že sa stránka nenačíta do 5 sekúnd.

Dobrou správou je, že rýchlosť načítania viete ovplyvniť, a to hlavne výberom kvalitného plateného hostingu. Ten zaistí, že aj graficky náročnejší web bude fungovať plynule.

Naopak, bezplatný hosting vám bude robiť v oblasti načítania zbytočné komplikácie. Aj jednoduchý web s jednou alebo viacerými podstránkami sa bude načítavať niekoľko sekúnd, kvôli čomu stratíte množstvo zákazníkov.

Obmedzené úložisko

Bezplatné hostingy sú známe tým, že majú limitované úložisko, ktoré postačí len na rozbehnutie jednoduchého a základného webu. A síce ten v začiatkoch môže stačiť, po krátkom čase vás bude obmedzovať.

Minimálna alebo žiadna podpora

Keď vám stránku spracuje spoločnosť, ktorá sa zaoberá web develompentom, máte istotu, že v prípade potrieb sa na ňu môžete obrátiť. To isté je aj pri platených hostingoch alebo doménach. Zákaznícky servis je samozrejmosťou, vďaka čomu sa nemusíte báť, že keď sa so stránkou niečo stane, nebude dostupná dlhé hodiny či dni.

Pri weboch zdarma ale s niečím takýmto nemôžete počítať. Zákaznícka podpora bezplatných hostingov je minimálna. Odpoveď na svoju otázku získate buď do niekoľkých dní, alebo vôbec. Pretrvávajúci problém tak budete musieť vyriešiť sami alebo za pomoci odborníka, za ktorého služby však budete musieť zaplatiť.

web zdarma

Dlhé a ťažko zapamätateľné domény

Bezplatné domény sú často ťažko zapamätateľné. Komplikujú budovanie zákazníckej základne, pretože ak si človek web neuloží, je možné, že sa naň už nikdy nevráti. Ak teda nechcete, aby boli domény príliš dlhé a ich súčasťou boli dodatky ako “wixsite”, jednoducho si za ne zaplaťte.

Doména nie je finančne náročnou investíciou. Slovenské varianty, čiže tie, ktoré končia koncovkou .sk, stoja spravidlado 20 eur ročne. Za podobné sumy sú aj iné alternatívy, ako .eu alebo .cz. Viac zaplatíte len za špeciálne domény, ako napríklad .store, .me, .company a podobne.

Nízka dostupnosť

Stopercentnú dostupnosť vám síce nezaručí žiadny poskytovateľ hostingu, no mnohí sa snažia, aby bol web dostupný 99 % času. Niekedy aj viac. To však neplatí pre bezplatné hostingy, ktoré padajú a stránky sú preto dlhé hodiny nedostupné.

Pravidelná a dlhá nedostupnosť stránky z dôvodu problému na strane hostingu vás môže obrať o desiatky zákazníkov či klientov. Ideálne je preto zbytočne neriskovať a využívať služby od overených spoločností, ktoré budú akúkoľvek komplikáciu riešiť okamžite.

Odlišný e-mail

Keď si zaplatíte hosting a doménu, dostanete k nim aj e-mail, ktorý pôsobí dôveryhodne a bezpečne. Vyzerať môže napríklad takto: kontakt@nazovwebu.sk. Zákazníci tak pri kontaktovaní budú vedieť, že sa obracajú na odbornú spoločnosť, ktorá im poskytne skutočne dobré služby.

S unikátnym e-mailom pri využívaní bezplatných služieb nepočítajte. Potenciálnym klientom budete musieť dať e-mail vytvorený napríklad cez G-mail, ktorý nebude ani zďaleka profesionálny.

web zdarma

Kvalitný web povýši vaše podnikanie na novú úroveň

Či už chcete portfólio na prezentovanie svojich prác a služieb, alebo potrebujete e-shop, web zdarma pravdepodobne pre vás nebude ideálnou voľbou. Nevyzerá profesionálne, má množstvo nedostatkov a zákazníkov dokáže odradiť od nákupu.

Namiesto toho, aby ste na webe šetrili, nechajte si ho navrhnúť profesionálmi. V tomto smere vám radi pomôžeme, stačí nás kontaktovať. Moderné a nadčasové riešenie povýši úroveň vášho podnikania a efektívne podporí predaj. Investícia doň sa vám tak v budúcnosti aj niekoľkonásobne vráti.

 nextlevel@monkeymedia.sk  

   +421 910 954 999

© MONKEYMEDIA 2022


 nextlevel@monkeymedia.sk      +421 910 954 999 © MONKEYMEDIA 2022
0:00
0:00