Blog


webawards 2022

Toto sú najlepšie weby roka 2022 podľa WebAwards: Inšpirujte sa svetovou špičkou!

Do súťaže WebAwards, ktorú už od roku 1997 každoročne organizuje asociácia Web Marketing Association, sa aj minulý rok zapojilo množstvo zaujímavých projektov z celého sveta. My sme z 97 kategórií vybrali 6 víťazných webov, ktoré podľa nás stoja za pozornosť a môžu byť aj pre vás veľmi dobrou inšpiráciou.  

Súťaže WebAwards sa môžu zúčastniť jednotlivci aj organizácie, ktoré vyvíjajú webstránky pre spoločnosti alebo vládu. Podmienkou je, že súťažiaca webstránka musela byť zverejnená a funkčná počas roka 2021, respektíve, začiatkom roka 2022.

Víťazov v jednotlivých kategóriách vyberá odborná porota, ktorá je zložená z niekoľkých desiatok marketérov, riaditeľov spoločností, grafikov, copywriterov či developerov. Hodnotené sú viaceré aspekty, predovšetkým dizajn, jednoduchosť použitia, copywriting, obsah, interaktivita, inovácie a použitie moderných technológií.

Víťaz kategórie „Reklama“: BrandExtract

Odkaz: BrandExtract

BrandExtract je marketingová agentúra, ktorá sa zameriava na branding a tvorbu marketingových stratégií. Dizajn jej webovej stránky pozostáva z geometrických tvarov, ktoré sú dnes veľkým trendom. Za pozornosť stojí aj unikátna farebnosť. Dizajnéri použili veľké množstvo farieb, tie však na seba prirodzene nadväzujú a vytvárajú harmonický celok. Dôležitou súčasťou, ktorá tvorí web dizajn, sú aj interaktívne pohyblivé prvky.

Webawards 2022 reklama

K víťazstvu webu BrandExtract prispel aj prepracovaný copywriting. Ten je založený na trefnej a priamočiarej komunikácii, vyladených claimoch cieliacich na emócie a krátkych odsekoch textu. Dominantou súčasťou domovskej stránky sú referencie a prípadové štúdie, ktoré slúžia na prezentovanie dosiahnutých výsledkov a skúseností. Ide o skvelý spôsob, ako vzbudiť v potenciálnom zákazníkovi dôveru. Nechýbajú ani jednoducho čitateľné blogové články. Používateľský zážitok zlepšuje tiež prehľadné členenie podstránok.

Víťaz kategórie „Reštaurácie“: WingItOn

Odkaz: WingItOn

Webstránka, z ktorej vám budú doslova tiecť slinky? Presne o tom je web na mieru WingItOn. Dizajnéri sa pri jeho návrhu pohrali s vysoko-kvalitnými obrázkami jedla, z ktorých doslova srší šťavnatosť. Tie zaujímavým spôsobom integrovali do celkového dizajnu webu, ktorý je ladený v oranžových farbách.

Webawards 2022 reštaurácie

Web je založený na fotografiách a dynamických grafických prvkoch, ktoré okamžite upútajú pohľad. Využíva len minimum textu a návštevníka zbytočne nerozptyľuje veľkým množstvom informácií a podstránok. Ponúka mu len niekoľko možností a doslova ho navádza k vykonaniu konverzie. Takto má vyzerať moderná tvorba web stránok!

Víťaz kategórie „Reality“: Clarke & Humel

Odkaz: Clarke & Humel

Moderným trendom v dizajne webstránok je video integrované hneď vo vrchnej časti webu, ktoré sa zobrazuje na celú šírku obrazovky zariadenia. Takéto riešenie využili aj dizajnéri pri návrhu webu pre austrálsku realitnú kanceláriu Clarke & Humel. Video dokáže ľahko vyvolať pozitívne emócie a osloviť návštevníka webu.

Webawards 2022 reality

Všimnúť si môžete tiež používanie pastelových farieb, ktoré sú stále v kurze. Používateľský zážitok je umocnený jednoduchou obsahovou štruktúrou a minimalistickými textami. Prostredníctvom vyhľadávacieho poľa vo vrchnej časti webstránky sa dokáže používateľ v priebehu niekoľkých sekúnd dostať do sekcie, ktorá ho zaujíma. Nemusí sa preklikávať v menu a zdĺhavo hľadať požadované informácie. Práve maximálna úspora času návštevníka je jedným z kľúčových dôvodov, prečo sa tento web stal víťazom vo svojej kategórii.

Víťaz kategórie „Finančné služby“: First Advisors

Odkaz: First Advisors

Táto webstránka je dôkazom, že pokiaľ chcete mať úspešný web, ktorý konvertuje návštevníkov na zákazníkov, nemusíte sa vždy spoliehať na dokonale vyladený dizajn. Ten je v prípade stránky First Advisors na druhej koľaji, využíva však moderné dynamické prvky. Najdôležitejšiu úlohu zohráva obsah. Dizajnéri sa rozhodli použiť väčší font a texty rozdelili do kompaktných celkov s výraznými nadpismi, ktoré prezentujú kľúčové benefity pre zákazníka.

Webawards 2022 finančné služby

Vďaka jednoduchej navigácii a štruktúre návštevník v priebehu niekoľkých sekúnd porozumie, aké služby môže využiť a aké výhody získa. Nemusí sa niekoľko minút prehrabávať obrovským množstvom textovej vaty. Vo finančných službách zohráva dôležitú úlohu transparentnosť a dôveryhodnosť. Tú webstránka vzbudzuje prostredníctvom viacerých kvalitných fotografií členov tímu.

Víťaz kategórie „Móda a krása“: Cutter & Buck

Odkaz: Cutter & Buck

Do hodnotenia WebAwards sa dostali aj e-shopy s oblečením. V tomto segmente zohráva najdôležitejšiu úlohu čas. Zákazník musí byť schopný čo najrýchlejšie otvoriť požadovanú kategóriu produktov a nájsť konkrétny kúsok, ktorý najlepšie zodpovedá jeho kritériám. Z tohto dôvodu dizajnéri webu Cutter & Buck využili jednoduchú obsahovú štruktúru, ktorá zbytočne nerozptyľuje pozornosť návštevníka a umožňuje mu dostať sa do želanej kategórie niekoľkými klikmi.

Webawards 2022 móda a krása

Podstatnú úlohu zohráva hlavné menu, ktoré je po stránke UX vyladené do najmenších detailov. Aj v tomto prípade platí – menej je niekedy viac. Príliš veľa možností často spôsobuje chaos a neprehľadnosť. Po kliknutí na konkrétnu kategóriu sa používateľovi zobrazí len niekoľko základných možností, na základe ktorých si však vie jednoducho vyfiltrovať zobrazené produkty. Vyhľadanie požadovaného výrobku tak zaberie iba niekoľko desiatok sekúnd.

Víťaz kategórie „Telekomunikácie“: Reach Mobile

Odkaz: Reach Mobile

Aby webstránka Reach Mobile pôsobila na návštevníkov priateľským a familiárnym dojmom, dizajnéri ako kľúčový prvok jej vzhľadu použili kreslené obrázky. Tie majú veľmi dobrú schopnosť vplývať na emócie človeka, odlišujú značku od konkurencie a robia ju dobre zapamätateľnou.

Webawards 2022 telekomunikácie

Na dizajn veľmi dobre nadväzuje aj obsah. Texty sa priateľským tónom prihovárajú návštevníkovi a prezentujú mu najdôležitejšie benefity ľudskou rečou, bez zbytočných formalít a odborných výrazov. Štruktúru webu sprehľadňuje množstvo veľkých ikon. Používateľskú prívetivosť umocňuje skutočnosť, že všetky dôležité informácie sú uvedené na domovskej stránke, priamočiaro a jednoznačne. Návštevník sa k nim dostane v priebehu niekoľkých sekúnd a nemusí sa preklikávať rôznymi podstránkami.

Aby sme to zhrnuli, najlepšie weby roka 2022 podľa WebAwards majú spoločných niekoľko elementárnych prvkov. Sú jednoduché, prehľadné, ich obsah je stručný no výstižný a cieli na emócie. A čo je dôležité – navrhnuté sú tak, aby čo najviac šetrili čas návštevníka. Ak tieto základné pravidlá spĺňa aj váš web, máte tie najlepšie predpoklady na úspech!

 nextlevel@monkeymedia.sk  

   +421 910 954 999

© MONKEYMEDIA 2022


 nextlevel@monkeymedia.sk      +421 910 954 999 © MONKEYMEDIA 2022
0:00
0:00