Blog


tvorba web stránok

Tvorba web stránok na mieru alebo šablónové riešenie: Čo bude lepšie pre vás?

Chceli by ste spustiť novú webstránku? Prípadne, kompletne prerobiť vašu existujúcu? V takom prípade sa nevyhnete základnej otázke – oplatí sa vám viac tvorba web stránok na mieru, alebo bude lepšou voľbou šablónové riešenie? Na základe našich skúseností sme pre vás spísali základné výhody a nevýhody oboch riešení, ktoré by ste rozhodne mali poznať!

Nezáleží na tom, či rozmýšľate nad webom na mieru alebo šablónovým riešením. V oboch prípadoch by ste si mali v prvom rade určiť, na akom redakčnom systéme bude stránka postavená. Odporúčame WordPress, na ktorom beží viac ako 35 % všetkých webov sveta. Medzi ďalšie populárne CMS systémy patrí Magento, Drupal či Joomla.

V prípade webov na mieru je možné od základov vytvoriť nový CMS systém. Takéto riešenie je však časovo a finančne náročné, preto je lepšie dizajn prispôsobiť už existujúcim redakčným systémom. Napríklad, spomínanému WordPressu.

Šablónový web

Šablónový web je založený na tom, že na CMS systém nahráte predpripravenú šablónu, ktorú vytvoril niekto iný. Napríklad, WordPress má zabudovaných hneď niekoľko šablón.

Na rôznych weboch sa dajú zakúpiť WordPress šablóny, univerzálne šablóny v HTML formáte, prípadne PSD dizajny, ktoré sa dajú upravovať v Photoshope. Tvorba šablónového webu je tak jednoduchšia ako tvorba web stránok na mieru.

Šablónový web a jeho výhody

Hlavnou výhodou je skutočnosť, že tvorba webu na základe stiahnutej šablóny je celkom rýchla a jednoduchá. Dizajnér obvykle vykoná len niekoľko úprav, ktoré nezaberú veľa času. Respektíve, pokiaľ chcete, šablónu si vôbec nemusíte nechať prispôsobiť dizajnérom – môžete ju rovno nahrať na web. Takéto riešenie však neodporúčame.

web na mieru

Šablóny sú obvykle responzívne, takže nemusíte zdĺhavo riešiť ich ladenie pre mobily a tablety. Plus, zvyčajne majú pomerne jednoduchý dizajn, vďaka čomu sa web rýchlo načíta.

Nevýhody šablónových webov

Keďže rovnakú šablónu, akú používate vy, si vie zakúpiť ktokoľvek, prichádzate o jedinečnosť. Môže sa ľahko stať, že identický dizajn nájdete aj na iných weboch. To nie je dobré z marketingového hľadiska – zákazníci si vás nebudú vedieť tak dobre zapamätať.

Častou nevýhodou šablón je tiež nevyladené UX. Dizajn síce vyzerá pekne, avšak pokiaľ ho nevytváral UX profesionál, nemusí byť funkčný. Môže spôsobiť, že ľudia sa budú na vašom webe strácať a nedosiahnete vytúženú mieru konverzií.

Ak chcete mať na webe nejaké špecifické funkcie a prvky (konfigurátory, kalkulačky, rôzne dynamické efekty, unikátne formuláre a podobne), môže sa vám stať, že ich šablóna nebude podporovať. Respektíve, nebudú na nej vyzerať dobre a môžu mať limitovanú funkčnosť.

V neposlednom rade, pokiaľ vám niečo v šablóne nevyhovuje, úpravy môžu byť celkom náročné. Isté veci sa dajú vyriešiť jednoducho, no kvôli niektorým je potrebné prekopať základy. Ak bude šablónu ladiť profesionál, môže sa vám stať, že náklady na prerobenie budú veľmi vysoké a šablónový web sa stane nerentabilným.

Tvorba web stránok na mieru

Tvorba web stránok na mieru spočíva vo vytvorení unikátneho dizajnu od nuly, presne podľa vašich požiadaviek, najnovších trendov a pravidiel UX. Tento dizajn sa následne naprogramuje do redakčného systému, napríklad, WordPressu, alebo CMS systému na mieru.

tvorba web stránok na mieru 2023

Web na mieru a jeho výhody

Web na mieru sa dá od základov navrhnúť tak, aby zodpovedal všetkým vašim požiadavkám. Viete si do neho nechať zakomponovať skutočne čokoľvek. Dizajn môže byť do najmenších detailov vyladený z hľadiska UX a jednotlivé prvky sa dajú umiestniť kdekoľvek. Neexistujú žiadne obmedzenia ako v prípade šablóny.

Jednoducho, pri webe na mieru nemusíte robiť žiadne kompromisy po stránke funkčnosti či dizajnu. Zároveň máte istotu, že bude jedinečný – rovnaký dizajn nenájdete na inej konkurenčnej stránke. Váš brand tak budete zapamätateľnejší.

tvorba web stránok na mieru 2023

Výhodou je, že web na mieru sa dá v budúcnosti jednoduchšie upravovať a ladiť, aby spĺňal nové požiadavky. Nenarazíte na žiadne obmedzenia ako pri šablóne. Vďaka tomu, že usporiadanie prvkov na stránkach môže byť vyladené do najmenších detailov, má web vyšší potenciál motivovať návštevníkov ku konverzii a viete ho ľahšie optimalizovať, aby prinášal viac predajov.

Nevýhody webov na mieru

Asi jedinou skutočnou nevýhodou, ktorú prináša tvorba webu na mieru, je vyššia cena. Tá je však relatívna. Web na mieru vám totiž môže vďaka prepracovanej štruktúre priniesť viac platiacich zákazníkov, takže sa vám investícia do neho pomerne rýchlo vráti. A následne vám vie zarábať viac než jednoduchý šablónový web.

tvorba web stránok na mieru

Samozrejme, počítať treba aj s tým, že tvorba web stránok na mieru zaberie viac času než vytvorenie šablónovej stránky. Všetko však závisí od funkcionalít a náročnosti prípravy dizajnu. Jednoduchý web sa dá od nuly vytvoriť aj za menej ako 1 mesiac.

Komu sa oplatí tvorba web stránok na mieru?

Tvorba web stránok na mieru sa oplatí každému, kto od svojej budúcej stránky očakáva tie najlepšie možné výsledky, chce do nej zakomponovať unikátne funkcie a dizajnové prvky. Vhodná je pre ľudí, ktorí majú so svojím projektom veľké plány do budúcna, chcú ho ďalej rozvíjať a budovať.

Chcete aj vy jedinečný web na mieru, ktorý vám pomôže získať viac zákazníkov a splní tie najnáročnejšie požiadavky? Neváhajte nás kontaktovať!

 nextlevel@monkeymedia.sk  

   +421 910 954 999

© MONKEYMEDIA 2022


 nextlevel@monkeymedia.sk      +421 910 954 999© MONKEYMEDIA 2022
0:00
0:00