Blog


umelá inteligencia programovanie

Umelá inteligencia a programovanie: Pozrite sa, ako vám uľahčí život!

V našich nedávnych článkoch sme sa venovali tomu, ako umelá inteligencia vie už dnes významne uľahčiť prácu copywriterom či grafickým dizajnérom. Jej pomoc však dokážu naplno využívať aj programátori aplikácií či webových stránok. Ako môžete aj vy využiť AI vo svoj prospech a mali by sa programátori obávať, že v najbližších rokoch stratia prácu?

Keď sa povie umelá inteligencia, väčšina ľudí si hneď predstaví chatbota ChatGPT. Ten sám o sebe dokáže veľmi uľahčiť programovanie. Vie spoľahlivo vygenerovať jednoduchšie kódy, ktoré môžete priamo použiť. Významným spôsobom tak šetrí čas a umožňuje firmám, aby znížili počet pracovníkov v rámci niektorých projektov.

Umelá inteligencia ako výborná pomôcka pre začiatočníkov

Ak začínate s programovaním, ChatGPT vám dokáže výrazne urýchliť progres v učení. Jeden príklad za všetky. Povedzme, že potrebujete prostredníctvom programovacieho jazyka Python vytvoriť nové okno, v ktorom sa vám zobrazí jednoduché tlačidlo. Chcete ho naprogramovať tak, aby sa po jeho stlačení v príkazovom riadku zobrazil text „Ahoj“. Namiesto toho, aby ste si prácne vyhľadávali jednotlivé súčasti tohto programu na internete, stačí sa opýtať umelej inteligencie.

umelá inteligencia programovanie

Takto vygenerovaný kód si môžete skopírovať, prilepiť do Python IDE a spustiť. V prípade komplexnejších kódov AI negeneruje vždy 100 % spoľahlivé výsledky a niekedy treba vykonať menšie úpravy. Jednoduchšie čiastkové kódy však vytvára veľmi spoľahlivo.

Aké programovacie jazyky ovláda ChatGPT?

Podľa skúseností programátorov dokáže ChatGPT najspoľahlivejšie generovať kód pre programovací jazyk Python. Avšak, vie vám veľmi dobre pomôcť aj pri generovaní HTML, CSS, Go, JavaScript, TypeScript, C či PHP kódov. Teda, kódy od umelej inteligencie môžete použiť aj pri vytváraní a upravovaní webových stránok.

Nezabúdajte: Umelá inteligencia v programovaní nie je len o ChatGPT. Veľkej popularite sa teší tiež AI nástroj Github Copilot, ktorý dokáže tiež veľmi spoľahlivo vytvárať kompletné kódy pre požadované funkcie. Ak si chcete urýchliť prácu ako programátor, rozhodne stojí za vyskúšanie.

Umelá inteligencia pri vytváraní webstránok

My v Monkeymedia sa venujeme tvorbe webov na mieru, práve preto nás najviac zaujíma, ako sa dokáže umelá inteligencia uplatniť v tejto oblasti. Bez programátorov sa zatiaľ nezaobíde. Avšak, dá sa používať na vytváranie čiastkových kódov. Napríklad, CSS, prostredníctvom ktorých sa dajú jednoducho zmeniť niektoré vizuálne prvky na frontende webovej stránky.

umelá inteligencia programovanie

Spoľahlivosť je pri vytváraní jednoduchších kódov na veľmi dobrej úrovni. Výhodou je, že ChatGPT vám v prípade potreby vie napísať aj jednoduchý návod, ako daný kód správne implementovať, napríklad, do WordPress webu. Aj začiatočník si tak môže rýchlo a ľahko doprogramovať niektoré veci na svoj web, bez toho, aby musel zdĺhavo hľadať informácie na internete alebo kontaktovať programátora.

Praktický tip: Umelá inteligencia dokáže už dnes spoľahlivo konvertovať jednoduchšie programy z jedného programovacieho jazyka do iného. Aj v tomto smere dokáže významne ušetriť čas a námahu.

Budúcnosť umelej inteligencie pri programovaní

V aktuálnej dobe je ľudský programátor stále kľúčovou súčasťou každého projektu. Človek musí navrhnúť, aká bude architektúra programu, ako sa budú jednotlivé funkcie navzájom prepájať a ako bude vyzerať výsledok. Následne si môže nechať umelou inteligenciou vygenerovať jednotlivé súčasti kódu, vďaka čomu ušetrí veľa času. Tie pospája dokopy a vytvorí finálny program. Prítomnosť skúseného programátora je tak nevyhnutná.

Umelá inteligencia, ktorá vytvára komplexné programy

Mnohí odborníci sa zhodujú, že do 1 – 2 rokov by sa mohla umelá inteligencia dostať do druhej fázy, kedy už bude vedieť spoľahlivejšie spájať jednotlivé sub-kódy pre konkrétne funkcionality do plne funkčného komplexného kódu. Odhaduje sa, že až 25 % programátorov môže v dôsledku toho prísť o prácu. Napríklad, robotu, ktorú dnes robia 3 ľudia, bude vedieť vďaka AI za rovnaký čas spraviť 1 človek. Firmy sa tak postupne začnú zbavovať prebytočných programátorov a mnohé si nechajú len tých najlepších.

umelá inteligencia programovanie

Programovanie bez IDE a kódov

Ak všetko pôjde podľa plánu, o 2 – 5 rokov by sme sa mohli dočkať kompletných SaaS programovacích nástrojov, ktoré budú generovať finálne softvérové produkty len na základe textových príkazov v chate. Umelá inteligencia bude pri vytváraní kódu brať ohľad na efektivitu a bezpečnosť, bude vedieť sama vyhľadávať chyby a spôsoby, ako požiadavku pretaviť do reality. Zároveň vám bude schopná povedať, či je vami navrhované riešenie vhodné alebo nie.

Napríklad, umelej inteligencii v niekoľkých odsekoch textu čo najpresnejšie popíšete vašu myšlienku, ako by mal vyzerať váš budúci web, čo je jeho cieľom, aké funkcionality by mal mať a podobne. AI vytvorí kompletnú webstránku, ktorá bude v súlade s pravidlami psychológie predaja a najnovšími trendmi. Dodatočnými príkazmi ju budete vedieť následne doladiť do detailov. A to bez toho, aby ste napísali čo i len jeden riadok klasického kódu.

Ďaleká budúcnosť AI

Je pravdepodobné, že o 10 a viac rokov už nebude musieť podnikateľ vykonávať takmer žiadne zásahy do svojho webu alebo aplikácie. Umelá inteligencia nielenže vytvorí kompletnú webstránku alebo appku, ale naviac ju bude automaticky optimalizovať. Vďaka pravidelnému vyhodnocovaniu viacerých metrík bude vedieť dynamicky upravovať obsah na webe, jeho vzhľad či štruktúru, aby vyhovela požiadavkám zákazníkov a maximalizovala konverzie. Majiteľ webu sa tak bude môcť na 100 % venovať biznisu a odpadne mu veľmi veľa starostí.

Aká bude realita, to nikto netuší. Budúcnosť však bude rozhodne veľmi zaujímavá. Pokiaľ v nej chcete uspieť, je dôležité držať krok s najnovšími trendmi. A my vám s tým radi pomôžeme! Kontaktujte nás a zistite, ako vieme posunúť aj vaše podnikanie na NEXT LEVEL.

 nextlevel@monkeymedia.sk  

   +421 910 954 999

© MONKEYMEDIA 2022


 nextlevel@monkeymedia.sk      +421 910 954 999 © MONKEYMEDIA 2022
0:00
0:00